Dovanų kortelės, Dovanų kortelės, Švietimo, Švietimo, Prekyba

Stabiliosios monetos: kas tai yra ir kaip jos veikia?

Paskutinį kartą atnaujinta: 2023 m. gegužės 1 d. 6 min perskaityti

Vilius Barbaravičius

Ne paslaptis, kad kriptovaliutos dar nėra tobulos. Pagrindiniai nepatogumai, kuriuos dažniausiai mini skeptikai, yra nenuspėjamas kintamumas, dideli mokesčiai ir ilgas sandorių patvirtinimas, ypač kai kalbama apie bitkoinus.  

Stabiliųjų monetų paaiškinimas

Diskusijos apie tai, kad "Bitcoin" ir kitos "proof-of-work" kriptovaliutos sunkiai atlieka mainų priemonės funkciją, neabejotinai atgrasė daugelį įmonių nuo noro įtraukti blokų grandinės mokėjimus į savo finansines operacijas. Tačiau kilo naujų idėjų ir buvo pristatytos stabiliosios monetos (stablecoins) kaip priemonė minėtoms problemoms spręsti ir esamiems blokų grandine grindžiamiems sprendimams patobulinti.

Iš esmės stablecoin yra būtent tai, kaip ir skamba - kriptovaliuta, kuri visada išlaiko stabilią vertę, tačiau išlaiko visas savybes, dėl kurių kriptovaliutos yra tokios, kokios jos yra. 

Taigi, kaip stabiliosios monetos išlaiko tą pačią vertės kryptį?

Tai pasiekiama įkeičiant kitą realųjį turtą ir susiejant stablecoino vertę su juo. Taigi, stabiliųjų monetų vertė niekada neturėtų viršyti rezerve esančio užstato, todėl gali (daugeliu atvejų) bet kada iškeisti į turtą, su kuriuo jos susietos. 

Taip pat svarbu žinoti, kad stablecoins nėra nei kasamos, nei iš anksto išgaunamos. Vietoj to, jų bendra pasiūla nuolat kinta ir reaguoja į rinkos pokyčius. Siekiant kontroliuoti infliaciją, monetos sudeginamos, kai keičiamos į susietą turtą. Panašiai, kai turtas įkeičiamas, į rinką patenka naujai sukurtos stablecoins. 

Tokia architektūra leidžia prekiautojams, įmonėms ir paprastiems asmenims pasinaudoti tradicinių skaitmeninių valiutų savybėmis (pvz., mažomis sąnaudomis, didele sparta, saugiomis operacijomis), kartu pašalinant daugumai kriptovaliutų būdingą didelio nepastovumo problemą.

Šiuo metu egzistuoja kelios skirtingos stabiliųjų monetų rūšys. Nors pagrindinis principas yra tas pats, pagrindinis skirtumas yra tas, kad kaip tam tikra stabilioji moneta išlaiko savo vertę. 

"Fiat" paremtos stabiliosios monetos

Kaip matyti iš pavadinimo, fiat paremtos stabiliosios monetos yra susietos su vyriausybės išleista valiuta, pavyzdžiui, JAV doleriais. Tai reiškia, kad apyvartoje cirkuliuojančių stabiliųjų monetų, susietų su doleriais, pvz. Pririšimas (USDT), TrueUSD (TUSD) arba JAV dolerių moneta (USDC) visada turėtų būti padengtas 1:1 santykiu su tikras JAV dolerių.

Fiat paremtų stabiliųjų monetų privalumai ir trūkumai

Jei stabilioji moneta bus iškeista į JAV dolerį, ji bus išstumta iš apyvartos. Panašiai, užstatydami fiat, sukurtumėte ir papildytumėte bendrąją pasiūlą daugiau stabilkoinų. 

Tačiau, kadangi fiat palaikomas stablecoin yra už grandinės ribų esantis sprendimas, o jo užstatas laikomas už blokų grandinės ribų, kad jis tinkamai veiktų ir saugotojas būtų laikomas patikimu, reikia centralizuoto valdymo ir išorės audito. Nors tai skamba priešingai intuicijai, jei sutinkame siekti decentralizacijos, tai yra paprasčiausias ir lengviausias būdas išsaugoti stiprų stabilumą.

Tokio tipo monetos taip pat galėtų būti susietos su visu fiat valiutų krepšeliu. Pavyzdžiui, Svarstyklės sukurta "Facebook", ketina būti būtent tokia - stablecoin, paremta iš karto keliomis fiat valiutomis. 

Kiek žinome, Svarstyklės bus sudarytos iš 50% JAV dolerių, 18% eurų, 14% Japonijos jenų, 11% svarų sterlingų ir 7% Singapūro dolerių. Tačiau toks didžiulis projektas jau sukėlė ant kojų visus pasaulio įstatymų leidėjus, todėl dar pamatysime, kaip viskas klostysis toliau.

Stabiliosios monetos, paremtos biržos prekėmis

Skirtingai nei kitų tipų stabilieji pinigai, biržos prekėmis užtikrinti stabilieji pinigai yra susieti su fizinių dalykų, pavyzdžiui, tauriųjų metalų, naftos ir, teoriškai, visų kitų dalykų, verte. Kadangi tokių monetų turėtojai turi teisę naudotis apčiuopiamu turtu, kuris yra užtikrintas realia verte, jie gali (paprastai) bet kada jas panaudoti šioms prekėms išpirkti. 

Žaliavomis paremtos stabiliosios monetos: privalumai ir trūkumai

Yra keletas tokių stabiliųjų monetų pavyzdžių, pvz, "Digix" aukso žetonas (DGX), auksu padengta stabilioji moneta, kurios viena moneta yra 1 gramas aukso, kurį galite išpirkti fizinėje vietoje. 

Tiesą sakant, net vyriausybės bando išleisti savo pačių žaliavomis paremtas monetas, kaip tai padarė Venesuela. 

2018 m. vasarį Venesuela pradėjo naudoti nafta paremtą skaitmeninį turtą, vadinamą Petro. Pasak pareigūnų, kiekviena moneta simbolizuoja šaliai priklausantį naftos barelį. Ilgainiui Venesuela planuoja išleisti dar daugiau stabiliųjų monetų, kurios būtų padengtos šalies aukso ir mineralų atsargomis.

Kriptovaliuta paremtos stabiliosios monetos

Mažiau populiarios ir labiau pripučiamos stabilumo monetos yra paremtos ne kuo kitu, o pačiomis kriptovaliutomis. Pagrindinė kriptovaliutomis paremtų stabiliakeičių savybė yra ta, kad tokiems stabiliakeičiams reikia daug didesnio užstato - 200% ir daugiau. 

Jis reikalingas tuo atveju, jei kriptovaliutos, kuri palaiko stablecoino vertę, vertė gerokai sumažėja. Didelė užtikrinimo priemonė padengia stablecoino peg, jei susiklostytų tokia situacija.

Kriptovaliutomis paremtos stabiliosios monetos: privalumai ir trūkumai

Kita vertus, kriptovaliutomis paremtos stabiliosios monetos yra grandinės sprendimai. Tai reiškia, kad jie yra visiškai decentralizuoti ir skaidrūs, kad kiekvienas galėtų matyti, kas slypi po gaubtu, taip pat teikia likvidumą pagal pareikalavimą.

Dai yra vienas iš jų. Nuo pat sukūrimo tai buvo eteriu paremtas stabilus žetonas, minkštai susietas su JAV doleriu, t. y. jis palaikė JAV dolerio kursą įkeisdamas eterį. Jei norėtumėte sukurti Dai, turėtumėte įnešti Ether į "įkaitu užtikrintą skolos poziciją", kuri iš esmės yra išmanioji sutartis.

Tačiau neseniai atnaujinus "Dai", dabar jį galima įkeisti keliais skaitmeniniais aktyvais. Ankstesnė, vienu užstatu užtikrinta "Dai" versija dabar vadinama "Sai" ir yra vadinama pirmos kartos stabiliaja moneta.

Stabilieji pinigai, kurie nėra niekuo paremti (seigniorato tipo)

Yra dar viena stabiliųjų monetų rūšis, kurios dar neaptarėme, tai vadinamosios seigniorage tipo arba algoritminės monetos, kurios nėra niekuo paremtos.  

Senjorų stiliaus monetos valdomos naudojant sudėtingus algoritmus. Paprastai tariant, jei padidėja bendra kriptovaliutų paklausa, automatiškai sukuriama nauja stabilumo monetų pasiūla ir atvirkščiai, todėl kaina grįžta į iš anksto nustatytą stabilų lygį.

Nors nėra gerų puikiai veikiančių Seigniorage tipo stabiliųjų monetų pavyzdžių, jos sulaukia smalsuolių kriptovaliutų bendruomenių dėmesio. Iki šiol Pagrindas projektas parodė didžiausią potencialą sukurti veikiantį algoritminį stablecoin. Tačiau projektą teko nutraukti dėl kelių priežasčių, susijusių su JAV vertybinių popierių reguliavimo reikalavimų laikymusi. 

Ar stabiliosios monetos yra kriptovaliutų ateitis?

Stabiliosios monetos yra palyginti nauja blokų grandinės pramonės šaka, todėl dar neišnaudotos visos jų galimybės ir naudojimo atvejai. Nors jau dabar galime pasinaudoti šiuo metu veikiančių stablecoins privalumais, artimiausiais metais tikrai pamatysime atsirandant platesnę jų įvairovę.

Parašė:

Vilius Barbaravičius

Vilius yra patyręs tekstų autorius ir bitkoinų entuziastas, besispecializuojantis blokų grandinės ir kriptovaliutų temose. Jis dirba CoinGate nuo 2018 m., rašo tinklaraščius, socialinės žiniasklaidos turinį, pardavimo medžiagą, naujienlaiškius, DUK ir kt. Jis nenuilstamai siekia žinių ir geresnio kriptovaliutų pramonės supratimo, o tai jam padeda kasdien kurti prasmingą ir įdomų turinį.