Kriptovaliutų mokėjimai, Švietimo, Prekyba

3 labiausiai paplitusios ir akivaizdžios "Bitcoin" apgavystės, kurių reikia saugotis

Paskutinį kartą atnaujinta: 2023 m. birželio 5 d. 5 min perskaityti

Vilius Barbaravičius

Jei "Bitcoin" naudojate kasdien arba ką tik nusipirkote prieš kurį laiką, jau dabar kyla didesnė rizika, kad tapsite sukčių taikiniu.  

 saugokitės trijų bitkoinų sukčiavimo metodų, kuriuos sukčiai naudoja norėdami gauti jūsų pinigus

Viena didžiausių hodlerių baimių yra ta, kad jie bus apgauti ir praras savo turimas kriptovaliutas kokiu nors absurdišku būdu, kurio buvo galima išvengti. 

Ir teisingai - kadangi bitkoinai yra labai reta ir ribota prekė, netrūksta sukčių, kurie skiria savo laiką tam, kad veiksmingai pavogtų tai, ką turite, kad ir ko prireiktų. Ir kalbama jau ne tik apie "Bitcoin", nes iš "Ethereum" bendruomenės piktavaliai taip pat gana noriai tyčiojasi.

Nors dažniausiai dauguma bandymų pavogti jūsų pinigus yra gana lengvai atpažįstami, vis dėlto daugelis buvo užklupti netikėtai.

Esame matę daug įvairių taktikų, kurias sukčiai bando taikyti mūsų bendruomenei arba mums - nuo prastai parengtų ir kartais absurdiškų sukčiavimo el. laiškų iki sudėtingų, tačiau netikrų imitacinių svetainių.

Netrukus pasidalysime keliais iš šių pavyzdžių, kad ir jūs tiksliai žinotumėte, kaip jis atrodo.

"Bitcoin" sukčiavimo apgaulės socialinės žiniasklaidos komentaruose

Didžioji dauguma sukčiavimo atvejų, kuriuos pastebime, dažniausiai vyksta socialinėje žiniasklaidoje. Šiuo atveju "Facebook" labai išsiskiria kaip platformoje sunku kontroliuoti automatines paskyrų kūrimo priemones. ir kovoti su netikrų paskyrų problemomis. 

Nors pranešimo ir blokavimo funkcijos padeda per trumpą laiką, sukčiai vis dar mano, kad "Facebook" yra viena patraukliausių vietų, kur galima atakuoti nieko neįtariančius naudotojus. 

Kaip tai (paprastai) veikia: 

1. Sukčius arba sukčių grupė sukuria netikrą verslo paskyrą, stengdamiesi kuo tiksliau atitikti CoinGate profilį. 

netikras Coingate facebook puslapis
Padirbtas CoinGate puslapis "Facebook".

Tokius profilius galima lengvai pastebėti, nes vos spustelėjus ant jų rodomos kelios raudonos vėliavos (t. y. nulinis sekėjų skaičius, keista ir (arba) neteisinga rašyba, įtartini įrašai laiko juostoje ir t. t.). 

suklastotos coingate paskyros puslapio kanalas
Iš netikro puslapio kanalo matyti, kad ši paskyra anksčiau buvo naudojama kitais tikslais.

2. Sukčiai taip pat sukuria daugybę kitų netikrų paskyrų, kuriomis stengiasi imituoti tikrus naudotojus.

3. Netikra verslo paskyra prisijungia prie tikrojo CoinGate "Facebook" puslapio ir pradeda skelbti informaciją apie pelningus, tačiau netikrus sandorius (t. y. pervesti atsitiktinę sumą tam tikru adresu ir už tai gauti daugiau pinigų). Toks elgesys vadinamas sukčiavimas.

netikras kriptografijos skatinimo sandoris "Facebook
Mūsų "Facebook" komentaruose pradėta teikti informacija apie netikrą reklamą.

4. Visos kitos netikros paskyros susiburia, kad pagirtų netikrą reklamą, pamėgdžiotų vieni kitų komentarus ir paskatintų pašalinius asmenis sekti jų pavyzdžiu ir dalyvauti.

suklastoti Bitcoin sukčiai komentarai "Facebook
Netikros paskyros užplūsta komentarų skiltį ir bando paskatinti kitus dalyvauti.

Iš tiesų, sukčiai iš liūdnai pagarsėjęs "Twitter" įsilaužimas nuo 2020 m. liepos mėn. naudotas labai panašus metodas. Tačiau vietoj to jie nusitaikė į 45 paskyras, tarp kurių buvo tokių garsių žmonių kaip Elonas Muskas ar Barackas Obama, ir ėmė skelbti panašias reklamines žinutes, kurios galiausiai tapo bitkoinų sukčiavimu.

Laimei, mūsų patirtis rodo, kad nebuvo nė vieno atvejo, kad žmonės būtų patikėję tokio pobūdžio sukčiavimu. Be to, mūsų komanda visada greitai reaguoja į tokius nepageidaujamus pranešimus, todėl mažai tikėtina, kad kada nors su jais susidursite.

Bandymai sukčiauti el. paštu

Jei sukčius įtaria, kad turite kriptovaliutų (nors nebūtinai), ir sugeba sužinoti jūsų el. pašto adresą, yra tikimybė, kad vieną dieną gausite tokį el. laišką (spustelėkite, kad padidintumėte):

taip atrodo bitkoinų sukčiavimo sukčiavimo el. laiškas
Tipiško sukčiavimo el. laiško pavyzdys.

Nors tokių el. laiškų turinys skiriasi, galiausiai visais jais siekiama to paties - išvilioti bitkoinus iš patiklių žmonių piniginių, apgaudinėjant juos melu, bauginimu ir melagingais grasinimais. Tačiau atlikę greitą bitkoinų adreso paiešką, matome, kad šiam konkrečiam sukčiui jo sukčiavimo kampanija nebuvo sėkminga.

Tarkime, kad gaunate tokį šantažo laišką. Tokiu atveju tai nebūtinai reiškia, kad į jus taikosi pasirinktinai - įsilaužėliai paprastai naudojasi internete rastais el. pašto adresų sąrašais, kuriuos kartu su slaptažodžiais nutekino kokia nors trečiosios šalies paslauga, kuria anksčiau naudojotės.

Štai kodėl šiek tiek sudėtingesniuose sukčiavimo el. laiškuose kaip "įrodymas", kad į jus buvo įsilaužta, gali būti nurodytas vienas iš jūsų nutekintų slaptažodžių (patikrinkite čia ar jūsų el. pašto adresas bet kada buvo pažeistas). 

Tačiau juose taip pat gali būti kenkėjiškų nuorodų arba priedų, kurių, žinoma, niekada neturėtumėte spausti. 

Padirbtos bitcoin sukčiavimo svetainės 

2019 m. birželį pastebėjome svetainę, kuri atrodė kaip nauja kriptovaliutų mainų platforma. Tačiau joje buvo tas pats įmonės pavadinimas, sąlygos, nuorodos į mūsų socialinės žiniasklaidos kanalus ir daug kitų raudonų vėliavų.

netikros svetainės, kuri bando pavogti jūsų bitkoinus, pavyzdys
Dalis suklastoto puslapio, kuris buvo pašalintas dėl sukčiavimo.

Kaip mūsų prekės ženklas yra registruota ir saugoma Europos Sąjungos intelektinės nuosavybės tarnybos (EUIPO), tai reiškė, kad įmonė neturėjo teisės veikti tuo pačiu pavadinimu, jau nekalbant apie tai, kad ji neturėjo teisės naudotis mūsų socialine žiniasklaida kaip savo. 

Vis dėlto, toliau plėtojant svetainę, jos sąsaja tapo vis sudėtingesnė, taigi ir patikimesnė, nors iš tikrųjų ji buvo netikra. Nedelsdami ėmėmės visų būtinų priemonių išspręsti problemą, tačiau svetainė kurį laiką veikė, todėl keli žmonės pasigavo masalą ir išreiškė savo pyktį mūsų įmonės "Trustpilot" profilyje. 

Triukas buvo paprastas - asmuo susikuria paskyrą, įneša BTC į netikrą biržą ir niekada negali jų atsiimti ar atlikti kitų veiksmų. 

Galiausiai svetainė ir visi socialinės žiniasklaidos kanalai buvo pašalinti. Istorijos moralas yra toks, prieš siųsdami pinigus nepatikrintoms tarnyboms, visada atlikite savo išsamų patikrinimą. 

Mažiausiai, ką galite padaryti, tai paprasčiausiai patikrinti "Google", kad nustatytumėte šešėlio lygį. Arba pačioje svetainėje ieškokite neįprastų dalykų, galinčių rodyti, kad tai sukčiai. 

Vienaip ar kitaip, norint apeiti dar vieną bitkoinų sukčiavimo atvejį, gali užtekti atsargumo, sveiko proto ir dėmesio detalėms.

Jei norite sužinoti daugiau apie tai, kaip apsaugoti save ir savo turimas kriptovaliutas internete, eikite į šis straipsnis.

Sekite mus "Twitter" arba užsiprenumeruokite mūsų tinklaraštį žemiau, kad gautumėte naujausias naujienas ir atnaujinimus iš karto!

Parašė:

Vilius Barbaravičius

Vilius yra patyręs tekstų autorius ir bitkoinų entuziastas, besispecializuojantis blokų grandinės ir kriptovaliutų temose. Jis dirba CoinGate nuo 2018 m., rašo tinklaraščius, socialinės žiniasklaidos turinį, pardavimo medžiagą, naujienlaiškius, DUK ir kt. Jis nenuilstamai siekia žinių ir geresnio kriptovaliutų pramonės supratimo, o tai jam padeda kasdien kurti prasmingą ir įdomų turinį.