Kriptovaliutų mokėjimai, Švietimo, Prekyba

Kodėl ETH sandorių mokesčiai tokie dideli? Priežastys ir sprendimai

Paskutinį kartą atnaujinta: 2023 m. gegužės 1 d. 4 min perskaityti

Vilius Barbaravičius

Visai neseniai matėme, kaip Ethereum sandorių mokesčiai vėl šoktelėjo į neregėtas aukštumas. 

dideli ethereum mokesčiai

Rugsėjo pradžioje vidutinis ETH sandoris mokestis pasiekė net 0,031 ETH (arba apie 11,5 JAV dolerio šiuo metu) ir sukėlė nemažai triukšmo tarp "Ethereum" tinklo dalyvių. 

grafikas, rodantis, kaip dideli yra ethereum mokesčiai rugsėjo 2020
"Ethereum" mokesčiai pasiekė visų laikų aukštumas. Šaltinis: https://blockchair.com

Kyla klausimas, dėl ko didėja Ethereum naudojimo išlaidos, atsižvelgiant į tai, kad kitos populiarios blokų grandinės neturi problemų dėl padidėjusių mokesčių? Kad rastume atsakymą į šį klausimą, pirmiausia turime atsukti keletą metų atgal.

Nuo ICO iki decentralizuotų finansų

2017 m. buvo didžiulis ICO (arba pirminio monetų siūlymo) bumas, kai blokų grandinėse, pavyzdžiui, "Ethereum", buvo sukurta daugybė žetonų, kurie buvo parduodami centralizuotose biržose ir svetainėse. Buvo gana paprasta pradėti pirkti ir parduoti naujus žetonus, ir tai galėjo daryti kiekvienas, turintis interneto ryšį. 

Vėlesniais metais ICO erdvė tapo vis labiau reguliuojama - biržos buvo įpareigotos atlikti vis sudėtingesnes KYC procedūras, o tai sukėlė didžiulę trintį visiems, norintiems laisvai prekiauti žetonais. 

Tačiau istorija mums duoda pamoką, kad ten, kur yra dirbtinai sukurta trintis, visada atsiras technologinis sprendimas.

Šis konkretus sprendimas atsirado decentralizuotų biržų pavidalu, kuriose bet kas galėjo leisti, prekiauti, skolinti, skolintis ir kitaip sąveikauti su žetonais be sudėtingo tikrinimo proceso. 

Šie mainai taip pat dažnai vadinami DeFi (Decentralizuoti finansai).

Dideli ETH mokesčiai yra šalutinis DeFi produktas

Remiantis Ethereum duomenų analizės įrankiu "Dune Analytics, decentralizuotų biržų (kitaip vadinamų DEX) apimtis per pastaruosius metus smarkiai išaugo. 

Palyginimui, 2019 m. rugpjūčio mėn. bendra apimtis buvo 173 mln. JAV dolerių, o 2020 m. tuo pačiu metu - 11 mlrd. JAV dolerių, t. y. 65 kartus didesnė.

Ir jis vis auga - rašant šį straipsnį, bendra visos "Ethereum" DeFi erdvės apimtis pasiekė rekordinę 13,7 mlrd. dolerių sumą. 

ethereum defi volume 2020
Šaltinis: https://www.duneanalytics.com

Tačiau kaip tai susiję su sandorių mokesčiais? Na, daugeliu atvejų visi DEX atliekami veiksmai tiesiogiai įrašomi į blokų grandinę. Tokiu atveju didelis grandinėje vykstančių sandorių skaičius kelia didelę įtampą tinklui. Kai įvyksta vis daugiau sandorių, blokai tampa pilni, t. y. bloke nepakanka vietos, kad visi vykstantys sandoriai būtų iš karto patvirtinti.

Dėl vietos trūkumo (arba perkrovos) blokuose sandoriai tarpusavyje konkuruoja, kuris iš jų bus patvirtintas pirmas. Sniego gniūžtė toliau didėja, nes kiekvienas sandoris turi mokėti didesnius mokesčius nei kiti, jei siekia būti patvirtintas pirmas. 

grapgh, kuris rodo vidutinius sandorių mokesčius populiariausių blockchains
Kaip matyti iš šių grafikų, kitose blokų grandinėse pastaruoju metu mokesčio kaina nepadidėjo. Šaltinis: https://blockchair.com

Nors yra ir daugiau veiksnių, tai viena iš pagrindinių priežasčių, kodėl per Ethereum tinklą atliekami mokėjimai, ypač žmonėms, kurie naudoja ETH arba ERC20 žetonus (pvz., Dai) apsipirkti internetu, šiuo metu gali būti per brangu.

Ar yra kokių nors sprendimų?

Taip, yra būdų, kaip naudoti "Ethereum" blokų grandinę ir išvengti didelių sandorių išlaidų. Vienas iš perspektyviausių sprendimų šiuo metu yra naudoti antrojo sluoksnio sprendimus. OMG tinklas ir Plazma pirmiausia ateina į galvą. 

OMG tinklas (oficialiai žinomas kaip "OmiseGo") yra nepatikimas ir nesaugus antrasis mokėjimų ir atsiskaitymų sluoksnis. 

ethereum tinklo 2. sluoksnio mastelio keitimo parinktis

Šaunu tai, kad OMG leidžia vykdyti projektus OMG tinkle nepažeidžiant pagrindinio "Ethereum" tinklo saugumo. Be to, jis leidžia atlikti tūkstančius sandorių per sekundę naudojant ETH ir ERC-20 žetonus už maždaug trečdalį vidutinės kainos. 

PlazmaKita vertus, sukuriama antrinių grandinių sistema, kurios su pagrindine grandine sąveikauja tik tada, kai to reikia. Tai leidžia ant pagrindinės Ethereum grandinės sukurti daugybę mažesnių grandinių.

Apskritai tokie antrojo lygmens sprendimai paprastai yra pigesni ir gerokai apkrauna pagrindinę "Ethereum" grandinę. Sumažėjus pagrindinei grandinei tenkančiai apkrovai, sumažėja ir sandorių mokesčiai.

Ar tai reiškia, kad "Ethereum" grandinės sandoriai neveikia? 

"Ethereum" gali patirti dideles sandorių sąnaudas, tačiau neatrodo, kad ši problema yra nuolatinė. 

Ilgai planuotas atnaujinimas, vadinamas Ethereum 2.0, kuri turėtų būti pradėta naudoti pagrindinėje tinkle vėliau 2020 m., žadama pagerinti mastelio keitimo galimybes pereinant prie "proof-of-stake" konsensuso mechanizmo. 

Iki tol tikėtini sandorių mokesčių šuoliai, o antrojo lygio sprendimai, tokie kaip OMG ar "Plasma", yra tinkamas būdas, kol bus atlikti esminiai tinklo pakeitimai.

Parašė:

Vilius Barbaravičius

Vilius yra patyręs tekstų autorius ir bitkoinų entuziastas, besispecializuojantis blokų grandinės ir kriptovaliutų temose. Jis dirba CoinGate nuo 2018 m., rašo tinklaraščius, socialinės žiniasklaidos turinį, pardavimo medžiagą, naujienlaiškius, DUK ir kt. Jis nenuilstamai siekia žinių ir geresnio kriptovaliutų pramonės supratimo, o tai jam padeda kasdien kurti prasmingą ir įdomų turinį.