Kriptovaliutų mokėjimai, Švietimo, Prekyba

Kas yra blokų grandinės technologija? Paaiškinti pagrindai

Paskutinį kartą atnaujinta: 2023 m. gegužės 1 d. 6 min perskaityti

Vilius Barbaravičius

Šiuo metu vargu ar rasite žmogų, kuris nebūtų girdėjęs apie blokų grandinės technologiją. Vis dėlto tik nedaugelis suprato, kuo ji tokia unikali, naudinga ir įdomi.

kas yra blokų grandinė

Jei gyvenote po uola, blokų grandinės sąvoką iš pradžių gali būti sudėtinga suvokti. Paprasčiausiais žodžiais tariant, technologija suteikia dar vieną būdą asmenims, įmonėms, organizacijoms ir net vyriausybėms saugoti, valdyti ir apsaugoti duomenis. Daugeliu atvejų taip pat galima perkelti vertę.

Priešingai nei šiuo metu plačiai naudojami metodai, blokų grandinė registruoja ir saugo duomenis kompiuterių tinkle, kuris nepriklauso vienam subjektui ir yra valdomas kriptografiškai įgyvendinamų taisyklių.

Pati pirmoji blokų grandinės koncepcija - projektas, pavadintas "Peer-to-Peer elektroninių pinigų sistema" - aprašyta garsiajame "Bitcoin" baltoji knyga asmuo ar grupė, žinomas tik kaip Satoshi Nakamoto.

Bitcoin blockchain whitepaper
Satoshi Nakamoto originalios "Bitcoin" baltosios knygos pristatymas.

Taigi, kas susiję su visais šiais bitkoinais ir blokų grandinėmis?

Žodis #Bitcoin gali būti vartojamas keliems dalykams apibūdinti: jis gali reikšti #blockchain, tinklą arba valiutą. Tačiau dauguma naudoja terminą Bitcoin kalbant apie #kriptovaliutą, kuri geriausiai apibūdinama kaip blokų grandinės technologijos naudojimo atvejis.

"Bitcoin" blokų grandinės tikslas buvo pašalinti tarpininkus (bankus, pinigų pervedimo įmones ir kt.) tarpusavio piniginėse operacijose ir kartu užtikrinti, kad tinklo naudotojai negalėtų apgauti sistemos išleisdami tą pačią sumą du kartus. 

Ir tai pavyko! Šiandien bitkoinai gali pasigirti esantys geriausiai per pastarąjį dešimtmetį atsiperkantis turtas! 

Tačiau, nors blokų grandinės technologija pradėta naudoti kaip pirmosios kriptovaliutos pagrindas, ji visada buvo ir bus atvirojo kodo technologija, kuria gali naudotis bet kas ir kuri gali būti taikoma bet kam, kas susiję su įrašų saugojimu.

blokų grandinės funkcijos

Pinigų likučiai, medicininiai įrašai, nuosavybės teisė, balsai, mokesčiai, autorių teisės, dalyvavimas renginiuose, užsakymų stebėjimas ir dar daugybė kitų dalykų.

Šis išradimas buvo toks išradingas, kad, regis, per vieną naktį sukūrė visiškai naują pramonės segmentą. Dabar yra daugybė blokų grandinės projektų su skirtingomis koncepcijomis, prie kurių dirbama, ir tikriausiai apie kai kuriuos iš jų esate girdėję.

Tačiau kokios yra esminės dalys, dėl kurių blokų grandinės technologija yra tokia įdomi ir skiriasi nuo mums įprastos? Kodėl ji tokia svarbi ne tik modernizuojant mokėjimų bėgius, bet ir formuojant paties interneto ateitį?

Blokų grandinę apibūdina trys pagrindinės savybės: decentralizacija, skaidrumas, ir nekintamumas.

Kas yra decentralizacija blokų grandinėje?

Decentralizacija reiškia, kad duomenys vienu metu įrašomi ir platinami keliuose įrenginiuose (kitaip vadinama mazgai) įvairiose pasaulio vietose. 

Tačiau, kitaip nei standartiniame paskirstytame tinkle, decentralizuotoje blokų grandinėje tai vyksta be jokio atskiro subjekto, kuriam tinklas iš tikrųjų priklauso.

Vietoj to, tik kodas kontroliuoja ir valdo (kitaip tariant, įgyvendina) blokų grandinės taisykles ir funkcijas. Norint ką nors iš to pakeisti, tinklas turi pereiti konsensuso procesą, kurio metu dauguma dalyvių turi pritarti siūlomam pakeitimui.

decentralizuota ir centralizuota

Tai visiškai priešinga tam, kaip, pavyzdžiui, iki šiol veikia didžiausios tarptautinės bendrovės ir vyriausybės.

Dabar tokie centralizuoti subjektai turi sukurti savo duomenų saugojimo ir dalijimosi jais infrastruktūrą, sukurti specialią programinę įrangą, sukurti ir nuolat atnaujinti saugumo protokolus, vykdyti techninę priežiūrą, spręsti logistikos problemas ir t. t.

Vis dėlto žmogiškosios klaidos ir kibernetinės atakos visada yra galimos, ir yra daugybė pavyzdžių, kaip viena klaida sukelia pražūtingas pasekmes: dokumentai, duomenys ir informacija nuolat sunaikinami, išmetami ir prarandami.

Kita vertus, blokų grandinės technologija pašalina vieną nesėkmės tašką, nes leidžia visiems dalyvauti valdant programinę įrangą ir naudotis tinklo teikiamomis paskatomis (nors yra išimčių). 

Tačiau kaip galime būti tikri, kad tai saugu?

Nekintamumas naudojant kriptografiją

Tai lemia dar vieną unikalią blokų grandinės savybę - nekeičiamumą. Kaip minėta anksčiau, jei reikia ką nors pakeisti, blokų grandinės protokolas turi pereiti konsensuso procesą. 

Kadangi decentralizuotų tinklų niekas nekontroliuoja, o tam, kad pakeitimas įsigaliotų, turi būti priimtas daugumos sprendimas. Tai užtikrina, kad blokų grandinėje esantys įrašai niekada negali būti pakeisti, pakeisti, sunaikinti ar suklastoti.ir liks visam laikui.

Nesvarbu, kokią blokų grandinę pasirinktumėte, visose jose yra konsensuso mechanizmai, užtikrinantys šį vientisumą, pavyzdžiui, darbo įrodymas ("Bitcoin", "Litecoin"), statymo įrodymas ("TRON") ir kiti.

"Bitcoin" nekeičiamumas pasiekiamas pasitelkiant darbo įrodymo kriptografiją ir blokų tikrinimo procesą, vadinamą kasyba.

Šią temą plačiau nagrinėjame ruošdamiesi artėjančiam "Bitcoin" bloko padalijimo perpus įvykis - Patikrinkite!

paaiškinta, kodėl btc sumažėjo perpus

Blokų grandinė skatina skaidrumą

Šiuo metu neįmanoma sužinoti, kur nueina kiekvienas mokesčių mokėtojų pinigų centas ir kaip labdaros organizacijos, kurioms aukojate, išleidžia jūsų įnašą. Niekas negali patikrinti ar sekti duomenų ar vertės judėjimo realiuoju laiku, todėl sunku sukurti pasitikėjimą.

Net jei yra būdas gauti prieigą prie tam tikrų įrašų, kas leidžia būti tikriems, kad tais įrašais nebuvo manipuliuojama ar jie nebuvo suklastoti? Blokų grandinė tai išsprendžia - bet kas bet kuriuo metu gali matyti kiekvieno kada nors tinkle įvykusio įrašo istoriją. 

Kadangi blokų grandinės duomenų neįmanoma pakeisti ar modifikuoti, visada galite būti tikri, kad matoma informacija yra teisinga. 

Tai labai vertinga, nes bet kuri įmonė ar įstaiga gali taikyti blokų grandinės technologiją ne tik siekdama visiškai atskleisti savo veiklą, bet ir pagerinti procedūrų eigą ir greitį, sukurti sąžiningas skatinimo programas ir sukurti aplinką, kurioje norintys dalyviai norėtų kurti savo produktus tinklo pagrindu.

Ar blokų grandinės technologija turi ateitį?

Tai tikrai taip. Daugybė įvairių pramonės šakų įmonių ir vyriausybių jau naudoja blokų grandinės technologiją. Netikite? Štai dešimt ženklų, įrodančių, kad blokų grandinė artėja prie masinio pritaikymo.

Ar manote, kad blokų grandinė taps įprastu pavadinimu? Praneškite mums apie tai "Twitter" ir nepamirškite užsiprenumeruoti mūsų tinklaraščio, kad gautumėte daugiau tokio turinio. 

Parašė:

Vilius Barbaravičius

Vilius yra patyręs tekstų autorius ir bitkoinų entuziastas, besispecializuojantis blokų grandinės ir kriptovaliutų temose. Jis dirba CoinGate nuo 2018 m., rašo tinklaraščius, socialinės žiniasklaidos turinį, pardavimo medžiagą, naujienlaiškius, DUK ir kt. Jis nenuilstamai siekia žinių ir geresnio kriptovaliutų pramonės supratimo, o tai jam padeda kasdien kurti prasmingą ir įdomų turinį.