Kripto Mokėjimų Naudos Analizės

Įsigaliojo Penktoji kovos su pinigų plovimu direktyva. Ką ji reiškia?

Paskutinį kartą atnaujinta: 2023 m. gegužės 1 d. 2 min perskaityti

Vilius Barbaravičius

2020 m. sausio 10 d. - tai diena, kai mūsų šalyje Lietuvoje įsigaliojo 5-oji ES kovos su pinigų plovimu direktyva (AMLD 5). 

5-oji aml direktyva amld5

Visų pirma, naujajame įstatyme Bitcoin ir kitoms kriptovaliutoms suteikiamas teisinis apibrėžimas vietos ir visos Europos jurisdikcijoje. Dėl to tokios kriptovaliutų platformos kaip mūsų turi atitikti naujus teisinius reikalavimus, nes CoinGate dabar yra reguliuojamas subjektas, kuriam taikoma ši direktyva..

Kokį poveikį tai daro CoinGate?

Mes ruošėmės šiai dienai nuo 2018 m. balandžio 19 d., kai Europos Parlamentas paskelbė, kad priėmė direktyvą. 

Pasirengimą daugiausia sudarė kovos su pinigų plovimu ir terorizmo finansavimu (angl. Counter Terrorist Financing) rizikos vertinimo metodikos sukūrimas, esamų kovos su pinigų plovimu ir terorizmo finansavimu protokolų įvertinimas, taip pat atitinkamos kovos su pinigų plovimu ir terorizmo finansavimu politikos, procedūrų kūrimas ir įgyvendinimas.

Nors visa tai daugiausia buvo daroma siekiant laikytis sustiprinto deramo patikrinimo reikalavimų didelės rizikos šalyse, yra dar vienas svarbus reikalavimas, kurį ši direktyva nustato kriptografinio tipo įmonėms, orientuotoms į kriptovaliutas.

Skaidrumo užtikrinimas pasitelkiant viešai prieinamus registrus

Pagal naująsias taisykles, CoinGate ir visos kitos kriptovaliutų bendrovės dabar privalo laikytis konkrečių skaidrumo standartų ir viešai prieinamame nacionaliniame registre atskleisti tikruosius bendrovės savininkus. Kiekviena ES šalis privalo sukurti šiuos registrus ir jais dalytis su valstybėmis narėmis.

Lietuva tai padarė visai neseniai, o kitos šalys šią direktyvą priėmė anksčiau. Pavyzdžiui, Estija viena pirmųjų įvesti dviejų tipų kriptovaliutų licencijas. kurie atitinka Penktąją pinigų plovimo prevencijos direktyvą ir kurių paskirtis yra tokia pati, kaip ir registro, kuris netrukus bus įsteigtas Lietuvoje.

Tai neabejotinai svarbiausias iki šiol žengtas žingsnis Europos kriptovaliutų reguliavimo srityje, nes šis oficialus registras teisiškai pripažins ir patvirtins kriptovaliutų bendroves, kurios iki šiol neturėjo teisinio reikalavimo pranešti apie įtartinus sandorius ar atlikti tinkamą deramą patikrinimą. Taigi šiuo metu kriptovaliutų verslą Lietuvoje (įskaitant mus) stebės ir prižiūrės Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba.

Nors naująja direktyva siekiama sumažinti nusikaltėlių finansines priemones ir dar labiau įteisinti kriptografinių bendrovių veiklą, ja taip pat stengiamasi tai daryti nedarant žalos esamiems mokėjimo bėgiams ir rinkoms. 

Tik tikimės, kad naujosios taisyklės būtent tai ir padarys - nustatys griežtesnes saugumo priemones, skatins skaidrumą ir toliau bus tobulinamos kartu su pramone, neįpareigojančiai, naudingai ir protingai. 

Parašė:

Vilius Barbaravičius

Vilius yra patyręs tekstų autorius ir bitkoinų entuziastas, besispecializuojantis blokų grandinės ir kriptovaliutų temose. Jis dirba CoinGate nuo 2018 m., rašo tinklaraščius, socialinės žiniasklaidos turinį, pardavimo medžiagą, naujienlaiškius, DUK ir kt. Jis nenuilstamai siekia žinių ir geresnio kriptovaliutų pramonės supratimo, o tai jam padeda kasdien kurti prasmingą ir įdomų turinį.